Kalite Yönetiminde Bilgi

Kalite sübjektif bir kavram mıdır? Yoksa objektif bir tanımı da var mı? Kime göre kalite? Neye göre kalite? Mükemmellikle kalite arasında nasıl bir ilişki vardır?

Küreselleşen dünyada işletmeler arasında yoğun bir rekabet yaşanmaktadır. İşletmelerin bu yoğun rekabet dünyasında varlıklarını devam ettirebilmesi sürdürülebilir bir kalite anlayışına bağlıdır.

Kaliteyi oluşturan çeşitli faktörler vardır. Bu faktörler “Her Şeye”! Çekirdekten sirayet ederek varlık sahasına çıkmasına sebep olurlar. Kaliteli bir şekilde yapılan araç kaportası, şaseler, ana gövdeyi oluşturan sağlam direkler ve bunun gibi çekirdek hükmünde, onlarca kaliteli parçacık mükemmel bir aracın meydana gelmesine aracı ederler.

Bu ve bu minvalde varlık sahasına adım atan veya attırılacak ürün ya da adı konulacak o “Her Şeye”! İnsan, bilgisiyle becerisiyle yol yöntem gösterip şekil verir.

Eski çağlarda yani Kalkolitik Çağ, Maden Taş Çağ, Orta Çağ, Yeni Çağ’ da bilgiden çok fiziksel güce ihtiyaç vardı. Sanayi devriminden sonra fiziksel gücün yerini bilgiye dayalı oluşturulan “ürünler” ve/veya “maddeler” almıştır.

Aslında yukarıda bahsedilen çağlarda bile her ne kadar fiziksel güçlerden yararlandığı vurgulansa da, güç gösterisi yapmanın temelinde bilgi birikimi vardır. Mancınığın tarihte ki önemini hepimiz biliriz. Bunun; tasarım aşaması, yapım aşaması ve işlevsel hale sokulması bunların oluşmasının temelinde de bir bilgi birikimi vardır.

“Günümüzün en önemli zenginlik kaynağı bilgidir.” Diye darbımesel olmuş bir söz vardır. Aslında bunun yerine ‘Günümüz de en önemli zenginlik kaynağı, bilgiyi işlevsel hale getiren yöneticidir. Bana göre kalitenin tanımı da budur.

Kalite yönetimiyle beraber ele alınan; iş kalitesi, yönetim kalitesi, mal kalitesi ve hizmet kalitesinin temelleri “bilgi” ile yoğrulmuştur.

Sonuç olarak; işletmeleri oluşturan bütün kavramların içine sirayet eden “bilgi” işletme için “bu olmazsa olmaz” denilebilecek kadar mal ve hizmet üretiminde önemlidir.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: